Penzion 33

Menu

Památky a zajímavosti v Karlových Varech

Karlovy Vary jsou známé nejen svou unikátní lázeňskou léčbou, ale také jedinečným souborem lázeňských staveb. Hlavní lázeňskou promenádu lemují krásné kolonády, lázeňské domy, hotely a další významné stavby, které si jistě zaslouží váš obdiv. Oblíbeným turistickým cílem jsou ale i expozice a exkurzní trasy nebo vyhlášené sportovní areály.

Karlovarské kolonády

K nejobdivovanějším památkám v Karlových Varech patří zaslouženě lázeňské kolonády. Kolonády už od počátků lázeňství poskytují ochranu před sluncem, deštěm i sněhem lázeňským hostům. Pod jejich střechami najdete všechny blahodárné minerální prameny, které jsou k léčení nezbytné. V Karlových Varech jich je rovnou 5 a každá je něčím unikátní.

Mlýnská kolonáda

Sadová kolonáda (1880)

Sadová kolonáda pochází z dílny vídeňských architektů Fellnera a Helmera je jen pozůstatkem původního Blanenského pavilonu. Na rozdíl od něj byla tato litinová kolonáda zachována až do dnešních dnů. Zastřešuje 3 prameny:

Mlýnská kolonáda (1871–1881)

Kamenná Mlýnská kolonáda je mistrovským dílem významného českého architekta Josefa Zítka. Její sochami zdobenou střechu nese 124 kórintských sloupů mezi nimiž je rozmístěno 5 pramenních váz. Ukrývá také orchestřiště a četné alegorické plastiky.

Tržní kolonáda (1883)

Když v roce 1883 navrhovali architekti Fellner a Helmer dřevěnou Tržní kolonádu ve švýcarském stylu, měli za to, že se jedná jen o provizorní stavbu. Když stavba i po více než 100 letech sloužila svému účelu, bylo rozhodnuto o jejím zachování a rekonstrukci.

Tržní kolonáda

Zámecká kolonáda (1911–1913)

Tato secesní kamenná stavba se skládá vlastně ze 2 kolonád. Kolonády Horního pramene a kolonády Dolního pramene. Veřejnosti přístupná je však jen ta horní část. Kolonáda Dolního pramene je k dispozici jen klientům Zámeckých lázní.

Vřídelní kolonáda (1969–1975)

Novodobá Vřídelní kolonáda vybudována ve funkcionalistickém stylu zastřešuje nejimpozantnější karlovarský pramen – Vřídlo. Obdivuhodná je nejen jeho léčivá síla. Vřídlo tryská do výšky 12 metrů a za minutu tak na zemský povrch vychrlí více než 2000 litrů vody a 5000 litrů CO2. Úctyhodná je i jeho teplota, která dosahuje k 73 °C. Pod podlahou Vřídelní kolonády můžete navštívit také zajímavou exkurzní trasu, která vás blíže seznámí s vlastnostmi Vřídla a vřídelní vody.

Vřídelní kolonáda

Významné lázeňské domy a hotely

Největší rozvoj lázeňství nastal v Karlových Varech v 19. a na začátku 20. století. Z této doby pochází také většina dodnes dochovaných lázeňských domů a hotelů. Hned na začátku lázeňské zóny stojí novobarokní Lázně V, známé také jako Alžbětiny lázně (1906), budete-li pokračovat po promenádě, narazíte za Sadovou kolonádou na Lázně III (1867) a Vojenský lázeňský ústav (1855). Až dojdete k Mlýnské kolonádě zjeví se vám nad její střechou jedna z hlavních dominant města – hotel Imperial (1912). Budete-li pokračovat po levém břehu říčky Teplé, dojdete až ke Grand hotelu Pupp (1781) a později až k Císařským lázním (1895). Poslední dvě zmiňované stavby proslavila mimo jiné také jedna z bondovek – Casino Royale

Pramen Kníže Václav I.

Rozhledny

Karlovy Vary jsou obklopeny rozlehlými lázeňskými lesy, které slouží návštěvníkům jako příjemné místo procházek. Díky více než 130 km upravených stezek s různou obtížností jsou přístupné opravdu každému a bývají často doporučovány i lázeňskými lékaři jako “terénní kúra”. Na jejich trase najdete nespočetné množství altánů, chatiček, odpočívadel a také několik rozhleden a vyhlídek.

Rozhledna Diana

Církevní památky

Karlovy Vary navštěvovali a dodnes navštěvují lidé z celého světa s různým vyznáním. Tomu odpovídají také církevní stavby, které tu najdete. Byly vystaveny, aby měli návštěvníci během svého pobytu zajištěno nejen zdraví těla, ale i ducha.

Farní kostel svaté Máří Magadlény